+370 684 64825

Kaip pradėti verslą?

1. Nusiteikite

Nusiteikimas yra neįtikėtinai svarbus faktorius norint įkurti nuosavą verslą. Dauguma žmonių klausinėja nuo ko pradėti verslą? Atsakymas labai paprastas – nusiteikti ir pasiruošti psichologiškai. Dauguma problemų kyla galvoje po paprasčiausių nesėkmių ir praradimų, kurie tuo metu atrodė neįtikėtinai svarbūs. Jeigu nesugebėsite susitvarkyti su nuotaikų kaitomis ir išlaikyti šaltus nervus, nuoširdžiai galime patirti, kad turėsite daugiau problemų nei galite įsivaizduoti.

 

2.  Pasitikrinkite asmenines savybes

Vėl gi, antrasis punktas yra itin susijęs su nusiteikimu, bet dar papildomai pridedant ir asmenines jūsų savybes tam tikram testui. Prieš kuriant verslą ir analizuojant idėją, geriausia pradėti nuo asmeninių savybių analizės ir patikrinimo. Dauguma Lietuvos ir užsienio verslininkų sutinka, kad turite išsilavinti asmenines savybes, kurios yra privalomos asmeninio verslo kelyje, tačiau pirmiausiai įsivertinkite esamą situaciją.

Kaip tai padaryti?

Paprašykite 3 šeimos narių ir 3 draugų (atskirai), kad nuo 1-10 balų sistemoje įvertintu jūsų šias asmenines savybes:

Atsakingumas;

Analitinis mąstymas;

Išradingumas ir kūrybingumas;

Nuoseklus minčių dėstymas;

Drąsa;

Tęstinumas.

Norint pradėti nuosavą verslą rekomenduojama, kad mažiausias vidutinis balas būtų 8, jeigu balas mažesnis jokiu būdu nesakome, kad jūs negalite pradėti verslo, tačiau puikus žingsnis būtų tobulinti silpnesnes asmenines savybes. Neapleiskite to!

3. Skaitykite knygas

Verslo knygos be jokios abejonės norint pradėti verslą reikia ir plataus mąstymo bei didesnio žinių bagažo. Nepatingėkite perskaityti įvairią literatūrą (daugiau rekomenduojama susijusią su verslu). Knygos nereikia skaityti visos. Iš knygų turite pasisemti žinių ir jeigu skaitydami matysite, kad radote tai ko ieškojote, pereikite prie kitos knygos.

Kelios rekomenduojamos knygos:

„The Lean Startup“ (aut. Eric Ries) – vienareikšmiškai geriausia knyga pradedantiems verslininkams. Jeigu nepatinka skaityti, šios knygos versija yra ir audio formate, tiesa tik anglų kalba.

„Įgyvendink idėja per Kickstarter“ (aut. Vilius Stanislovaitis) – nors dauguma lietuvių žiūri skeptiškai į tokio turinio lietuviškas knygas, tačiau tai itin greitai ir lengvai skaitoma knyga, kurioje rasite beveik visus įmanomus būdus nuo ko ir kaip pradėti verslą.

„Verslas naujai“ (aut. Ilja Laurs) – Vieno žymiausių Lietuvos verslininko patarimai apie verslo vystymą ir nuo ko pradėti kuriant verslą. Tikrai rekomenduojame!

„Vilko kelias” (aut. Jordan Belfort) – Ar esate matę filmą „Volstryto vilkas“? Būtent pagrindinis filmo personažas – Jordan Belfort, dalijasi savo patarimais kaip tapti vienais geriausių pardavimų ekspertais rinkoje.

„Turtingas tėtis, vargšas tėtis” (aut. Robert Kiyosaki) – Geriausia knyga tiems, kurie nėra susimastę apie savo finansų valdymą ir nori sužinoti apie geriausius finansų valdymo modelius.

Tai tik kelios knygų rekomendacijos, tačiau visos šios knygos apima skirtingas temas, kurios yra itin svarbios ieškant teisingo atsakymo ir kelio kaip pradėti verslą.

 

4. Įvertinkite asmeninius įgūdžius ir sugebėjimus

Prieš pradedant verslą būtinai įvertinkite ne tik savo asmenines savybes, bet ir techninius įgūdžius ir sugebėjimus. Nesvarbu ar tai bus nuosavas verslas namuose, startuolio projektas ar bet kokia kita verslo rūšis, jūs turite turėti ir tam tikrą techninių žinių bagažą. Jeigu jaučiate, kad neturite pakankamai techninių žinių vystyti pasirinktą verslo idėją, nevenkite ir samdomo darbo panašioje srityje.

Kas gali geriau jus paruošti nuosavam verslui nei darbas tokioje pačioje aplinkoje ir papildomų žinių įgijimas?

 

5. Įvertinkite asmeninius finansus

Prieš neriant į nuosavą verslą būtinai įsivertinkite asmeninius finansus. Dauguma žmonių daro šią didelę klaidą – neapskaičiuojama turimų lėšų, neįsivertina pragyvenimo kaštų ir stipriai nudega. Nuosavas verslas net ir kelis metus iš eilės gali negeneruoti stabilių pajamų, tad turite užsitikrinti, kad tokiu atveju turėsite papildomą kapitalą ar būdą kaip užsidirbti pinigų pragyvenimui ir jeigu reikės papildomoms investicijoms.

6. Analizuokite rinką

Vienas esminių dalykų prieš pradedant verslą yra rinkos analizė. Vienos įmonės ateina, kitos išeina. Rinka verslui yra negailestinga ir niekas nėra nuo to apsaugotas.

Perpildyta rinka dar nėra kriterijus kodėl neturėtumėte imtis pasirinkto verslo, tačiau be jokios abejonės geriau ieškoti atviresnės rinkos nei visiškai perpildytos.

 

7. Dalinkitės verslo idėja

Ieškokite verslo idėjos. Nusistatę tikslinę verslo rinką ir auditoriją pradėkite generuoti verslo idėją. Skirkite tam laiko, atlikite „Brainstorm“ sesijas kiekvieną dieną iki pirminės verslo idėjos plano. Esama verslo idėja pasidalinkite ir su artimais draugais bei šeimos nariais. Niekas kitas geriau neįvertins jūsų idėjos nei pašaliniai žmonės – galimi vartotojai. Jeigu daugumos nuomone jūsų verslo idėja nėra patraukli, neatsisakykite jos, o tiesiog ieškokite kaip galite ją pagerinti ir dar kartą paklauskite tų žmonių ką apie tai jie mano. Verslo idėjos tam ir yra, kad sužinoti nuomonę iš aplinkinių žmonių ar būsimas verslas turi perspektyvos būti sėkmingas.

 

8.  Įvertinkite konkurentus

Prieš pradedant kurti verslą, įvertinkite esamus ir potencialius konkurentus rinkoje. Pasidarykite trumpą analizę apie jų pagrindinius privalumus bei trūkumus. Kiekvieną jų trūkumą išskirkite ir pamėginkite paversti savo verslo privalumu. Patikėkite, tai puikus sėkmės receptas ir sveikos konkurencijos faktorius. Analizuodami konkurentus, pamėginkite surasti informacijos ir nustatyti jų esamus klientus. Atlikite vėlgi tą pačią paslaugų teikimo analizę ir pasižymėkite ką jūs galite pasiūlyti geriau. Tai gali būti bet kas: produkto ar paslaugos kaina, laiko terminas ar ta pati paslaugų kokybė.

 

9. Atlikite preliminarius finansinius skaičiavimus 

Vienas dažniausių klausimų jaunų verslininkų tarpe yra kaip pradėti verslą neturint pinigų? Būtent šioje vietoje, prieš kuriant verslą įsivertinkite kokių pradinių investicijų jums reikės. Dauguma verslų savo veiklą pradėjo su minimaliomis išlaidomis, tad jūs tikrai nesate išskirtinis. Finansiniai skaičiavimai ir verslo planas priklauso nuo jūsų idėjos realizavimo. Tarkime jūsų idėja yra sukurti elektroninę parduotuvę, tad daugumoje atvejų viso labo jums reikės iki 100 eurų (ar net mažiau) pradinės investicijos. O jeigu jūsų verslo idėja yra atsidaryti restoraną, kavinę ar naktinį barą jums reikės vėlgi visiškai kitokių investicijų.

Tad skirkite laiko ir nusimatykite preliminarų biudžetą, kuris yra reikalingas:

a) Verslo pradžiai (biuras, įrankiai ir kita įranga);

 

b) Verslo palaikymui (patalpų, įrangos nuoma, įvairios paslaugos ir kt.).

 

10. Skirkite laiko partnerių paieškai

Be jokios abejonės, ar jums reikia verslo partnerio priklauso nuo pačio verslo apimties, tačiau daugumoje atvejų verslo partneris padidina verslo sėkmės galimybę net kelis kartus. Pabandykite susirasti bendraminčių pažįstamų ar draugų rate, kurie tikės jūsų verslo idėja ir norės kartu ją plėtoti. Žmonės, kurie pradeda verslą vieni, be kitų pagalbos, susiduria su daugybę problemų, pradedant nuo per didelio streso, įtampos valdymo, didelių finansinių įsipareigojimų ar net neišvengiamai per didelio kiekio klaidingų sprendimų. Verslo partneris tam ir yra, kad padėtų jums priimti geriausią sprendimą, pasinertų į diskusijas kaip pradėti verslą, nuo ko pradėti, kokie sprendimai yra geriausi ir t.t. Negana to, daugumoje atvejų verslo partneriai dalinasi ir finansine našta, o tai tikrai supaprastina verslo vystymo procesą.

 

 

11. Susiplanuokite atsitraukimą

Kiekvienas verslas turi turėti atsitraukimo planą. Atsitraukimo planas reikalingas tuomet, kai nustatyti finansiniai limitai ir tikslai per tam tikrą laiką yra nepasiekti. Šiam atvejui reikia turėti atsitraukimo planą. Atsitraukimo planas, tai tokia situacija, kurioje yra modeliuojama ką turėsite daryti jeigu verslas nepasiseks. Pavyzdžiui, kur nesekmės atveju planuojate parduoti įmonės techniką, įrangą bei kitą turtą ir panašiai.

 

11. Pradėkite Verslą (MVP modelis)

MVP modelis yra geriausias atsakymas, kuris apibendrina nuo ko ir kaip pradėti verslą. Šis verslo modelis buvo aprašytas minėtoje „Lean Startup“ knygoje, kuris nusako, kad pirminiam produktui neturi būti sugaišta daugiau laiko nei to reikia. Pats terminas MVP reiškia (ang. Minimum Viable Product), produkto ar paslaugos kūrimo technika, kuri remiasi į kuo mažesnes išlaidas, kurios reikalingos supažindinti klientą ar produkto vartotoją su jo funkcionavimu. Kitaip tariant, MVP produktas skirtas sulaukti daugiau atsiliepimų iš potencialių klientų nei jį parduoti rinkoje.

 

Įsivaizduokite, kad atsisėdote, pradėjote kurti verslą ir nesvarbu ar tai bus elektroninė parduotuvė ar mobili programėlę ar tam tikra paslauga, investavote daugybė laiko ir finansų, kad sukurtumėte 100% veikiantį produktą ir jis nepatinka vartotojams.

Ką daryti tuomet?Tam ir yra MVP modelio metodas, kurio dėka jau pirminė produkto ar paslaugos versija pristatoma potencialiems klientams ir yra tobulinama sulaukiant nuomonių, atsiliepimų ir pasiūlymų produkto ar paslaugos gerinimui.

 

12. Ieškokite papildomų investicijų (jeigu reikia)

Dauguma verslų susiduria su situacija kuomet yra pritrūkstama finansų, o niekas skolinti jau nenori. Tad reikia ieškoti finansinių injekcijų kitur.

Yra keli pagrindiniai būdai:

Ieškokite potencialių pavienių investuotojų arba fondų, kurie patikės jūsų idėja ir skirs papildomai lėšų mainais į dalį įmonės akcijų. Sutelkite dėmesį į sutelktinio investavimo (ang. Crowdfunding) platformas. Dvi populiariausios šiuo metu yra – „KickStarter“ ir „Indiegogo“. Apie jas plačiai neaprašinėsiu, bet siūlau perskaityti knygą, kurią taip pat minėjau anksčiau „Įgyvendink idėją per Kickstarter“ ten rasite visą esminę informaciją, kurios jums prireiks. Paskolos verslui yra dar viena galimybė gauti papildomų investicijų plėtojant verslą. Šio metodo privalumas yra tas, kad jūs niekam neperduodate įmonės akcijų ar valdymo, o tiesiog turite finansinį įsipareigojimą pagal iš anksto numatytas sąlygas.

13. Analizuokite verslą kiekvieną dieną

Nesvarbu ar jūsų verslas pradėjo generuoti pelną ar ne, analizuokite savo veiklą kiekvieną dieną. Skirkite bent 30 min. laiko vakare, įsivertinkite kas buvo atlikta, kur buvo padarytos klaidos ir kokie yra ateities planai (jie gali keistis kiekvieną dieną).

 

14. Nusistatykite tikslus

Taip pat, kiekvieną vakarą nusistatykite kitos dienos tikslus. Nesvarbu ar tai bus elektroninių laiškų atsakymas, naujų klientų paieškos ar bet koks kitas darbas, susidėliokite tiksliai valandas ir iki kada kas turi būti padaryta. Šis metodas jums padės palaikyti itin didelį produktyvumą ir nešvaistyti laiko ten, kur šiuo metu nereikia.

 

 

15. Judėkite pirmyn!

Na ir paskutinis patarimas kaip pradėti verslą – JUDĖKITE PIRMYN!

Dauguma verslų bankrutuoja, žmonės praranda didelius pinigus, tampa įsiskolinę, tačiau mėginimas ir bandymas judėti ar rizikuoti ir skiria sėkmingus verslininkus nuo nesėkmingų. Net neįsivaizduojate kiek mums gerai visuomenėje žinomų, sėkmingų verslininkų susidūrė su šiomis problemomis. Ne vienas ir ne du verslai bankrutavo kol buvo atrastas kelias į sėkmę ir į finansinę laisvę, kurios visi taip norime.

Nepamirškite Verslo Plano!

Nereikia net ir sakyti, kad norint pradėti bet kokį verslą turite pasiruošti bent minimalų verslo planą ir laikytis jo kūrimo procese.

Šaltinis: https://www.kaip-uzsidirbti.lt/kaip-pradeti-versla/